איך מתמודדים עם סכנת הפיטורין ואיך צולחים משבר פיטורין

התמודדות עם פיטורים

כדי להתמודד עם בעיית פיטורים יש צורך לדעת היטב את העובדות ולהעריך נכונה את מצבכם הכלכלי. מה הן ההתחייבויות שלכם, והאם ניתן לצמצמם בעת משבר כלכלי, מהן הרזרבות הכלכליות שלכם, והאם יש לכם יכולת להסתדר כלכלית במשך כמה חודשים ללא משכורת וללא לקיחת הלוואה,

ניהל תקציב המשפחה

השלב הראשון והוא מומלץ לכולם ללא קשר אם חרב הפיטורין מרחפת ובין אם לאו, הוא לנהל את תקציב המשפחה. כלומר לתקצב את כל סעיפי ההוצאה של הבית במשך החודש, לדעת לעמוד בהם מידי חודש וחודש ולא לחרוג מהן. ניהול תקציב הינו כלי חשוב ביותר ליציבותה הכלכלית של המשפחה.

כמובן, יש לכלול בתקציב סעיף חיסכון. ככל שסעיף זה יהיה משמעותי יותר, כך חוסנה הכלכלי של המשפחה בעת משבר כלכלי יהיה גדול יותר, וכן במשבר של הפסקת עבודה של אחד מבני הזוג. בעת משבר ניתן יהיה לבחון את סעיפי ההוצאה של המשפחה ולהקטין הוצאות עד שהמשבר יחלוף.

תכנית מגירה ליום משבר

כדאי לייצר תכנית מגירה ובה פירוט של קיצוץ נוסף: כמו רכיבי חיסכון בתכנית ביטוח, או שינוי מסוים בהחזר המשכנתא לתקופה קצרה, ויתור על מנויים או על חוגים של בני הזוג או של הילדים. וכו'

מקום העבודה

בחנו את מיקומכם ואת נחיצותכם במקום העבודה, האם למעסיק יהיה קל להחליף אתכם? במידה וכן כדאי מאוד לבדוק אפשרות של שינוי תפקיד ולהיות נחוצים יותר. כך תורידו את הכדאיות של המעסיק להחליף אתכם.

בדקו אם עלות שכרכם מצדיק את עצמו בעיניי המעסיק. אם לא הקדימו וקחו תפקיד נוסף כדי שלמעסיק לא תהיה סיבה להפסיק את עבודתכם מטעמי שכר, קחו על עצמכם תפקיד נוסף שיצדיק את השכר המשולם לכם.

התמודדות עם הפיטורין עצמם

במידה ופוטרתם ממקום העבודה חשוב ביותר לנהוג בחוכמה ולא בפזיזות. רוב המפוטרים מרגישים רגשי כעס ומרירות היכולים לגרום למצב של קבלת החלטות רגשיות ושגויות. לכן מיד עם קבלת ההודעה על הפיטורין יש לחכות למעבר גל הרגשות המציפים אתכם.

אח"כ יש להבין את רמת ההכנסה הצפויה בחודשים הקרובים במידה ולא ימצא מקום עבודה חדש. האם אתם זכאים לדמי אבטלה, מה הסכום שתקבלו מדמי האבטלה, ולכמה זמן. יש לתכנן את רמת ההוצאות החודשיות בהתאם למצב ההכנסות החדש שנוצר. אם יש צורך, לדעת להשתמש בתכנית המגירה שהכנתם מבעוד מועד ליום בו תופסק עבודת אחד מבני הזוג.

הימנעות מטעויות

חשוב להימנע מטעויות. טעות נפוצה היא משיכת כספי הפיצויים. משיכה כזו תפגע בקצבת הפנסיה שלכם בעתיד. לכן הימנעו ככל האפשר ממשיכת כספי הפיצויים. חשוב להבין את המצב החדש ולבחון אותו נכון, אם יש צורך להוריד את רמת החיים חייבים לעשות זאת. ולא תתחיל התדרדרות כלכלית המסוכנת למשפחה. בדקו שאתם מקבלים את כל התשלומים המגיעים לכם מהמעסיק כמו פדיון ימי חופשה ופדיון ימי מחלה או כל תשלום נוסף שנצבר עבורכם אצל המעסיק ומשיכתו לא תפגע בעתידכם הכלכלי.

חשיבה יצירתית

זה הזמן לחשוב כיצד ניתן להשתמש בכישורים שלכם ולייצר הכנסה נוספת כמו שמירה בבגרויות, שיעורי עזר, עבודות מזדמנות או כל דבר אחר היכול להכניס כסף בעת הזו.

לסיכום

סכנת הפיטורין קיימת עבור רבים מהעובדים השכירים והתמודדות דורשת הכנה נכונה לפני והתמודדות נכונה אחרי הודעת הפיטורין. לרוב, תקופת הפיטורין הינה זמנית ובהתנהלות נכונה לפני, ואחרי, סביר להניח שתצלחו את תקופת אי ההעסקה ומחסור במשכורת בצורה סבירה ללא סיכון המשפחה במבחינה כלכלית.

אשמח לשמוע את דעתכם או שיתוף של ניסיון שהיה לכם בנושא

כאן מתחת לפוסט

⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>