איך שומרים על פלוס קבוע לאחר יציאה ממינוס

כלכלת המשפחה לצאת מימינוס

צעדים משמעותיים ליצירת שינוי

בשלב הליווי באימון וייעוץ לכלכלת המשפחה, עושה המשפחה צעדים משמעותיים שמביאים אותה למעבר מהתנהלות כלכלית הגורמת לצבירת מינוס בבנק, ליצירת תהליך של התנהלות כלכלית במאזן חיובי, ליציאה ממינוס בבנק, סגירת חובות, שקט נפשי, ועוד כמה דברים טובים בחיי הזוגיות ובחיי המשפחה.

איך שומרים על מאזן כלכלי חיובי של המשפחה גם לאחר הליווי ולאורך כל הזמן? איך נשמרים מהתדרדרות חזרה למצב של צבירת מינוס וחובות?

פלוס תמיד

כידוע החיים ממשיכים ומה שהיה נכון קודם שונה היום והדבר נכון גם להוצאות והכנסות המשפחה. ישנן הוצאות חדשות שעולות, ומצד שני ישנן הוצאות שמסתיימות כמו למשל סיום חוגים של הילדים, או מצד שני רכישת רכב נוסף למשפחה. לכן על התקציב להתעדכן מעת לעת תוך שימור העיקרון שמאזן המשפחה חייב להיות בפלוס תמיד. (אפילו אם זה פלוס של שקל אחד בלבד).

תופעה החוזרת על עצמה אצל הרבה משפחות היא קושי מסוים להיות בשליטה על התקציב המשפחתי לאחר הליווי ושמירת האיזון, עם פלוס מסוים, בין הוצאות המשפחה אל מול הכנסותיה.

כלים עקרונות וחוקים

תהליך הליווי נותן סט כלים עקרונות וחוקים המאפשרים למשפחה לשנות את התקציב לפי צרכיה השונים. שינוי בתקציב צריך להיערך עקב שינוי כלכלי משמעותי. כמו למשל סעיף תקציבי חדש שנוסף, או סעיף שלא הוערך נכון ויש לתקנו.

מנגד חשוב מאוד לא לשנות את תקציב המשפחה לעתים תכופות למרות הכוח שישנו למשפחה לעשות זאת. שנויים תכופים בתקציב המשפחה פוגעים בהערכות הכלכלית של המשפחה לטווח ארוך.

כוס קפה וישיבת בקרה זוגית

אחד מן הכלים שהמשפחה לומדת בתהליך היציאה ממינוס הוא קיום ישיבת בקרה שבועית לניהול התקציב. ישיבה של כשעה של שני בני הזוג, על כוס קפה, המוקדשת לניהול התקציב ובדיקת ההוצאות המשתנות לאותו שבוע. בישיבה יש לאתר חריגות בהוצאות המשפחה לעומת התקציב המתוכנן, לבצע תיקונים, ולחזור למסלול.

ישיבת בקרה מיוחדת תהיה בתחילת כל חודש ובה בנוסף לבדיקת ההוצאות המשתנות של השבוע שחלף יש לבדוק את ההוצאות הקבועות של החודש שחלף. (חשבונות חודשיים, הוראות קבע, תשלומים למוסדות, מיסים וכו'). במידה וישנם חריגות יש להתייחס ולתקן.

כדי שהמהלך יצליח יש לקבוע מראש יום ושעה לישיבת הבקרה, שכן אם לא יקבע מראש מועד לפגישה מן הסתם הישיבה תידחה שוב ושוב ולבסוף לא תתקיים. לכן יש לקבוע תאריך ושעה קבועים מידי שבוע ולהזיזם אך ורק במקרי קיצון.

בהצלחה!

1חץ אדום

לתאום פגישת היכרות ואבחון ראשונית בנושא כלכלת המשפחה ללא עלות לחץ כאן

1חץ אדום

לרכישת המדריך ליציאה ממינוס והתנהלות כלכלית נכונה במחיר של 39 שקלים לחץ כאן 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>