האם אתה בצמיחה כלכלית או בשחיקה כלכלית

צמיחה כלכליתאחד הנושאים החשובים בכלכלת המשפחה הוא הפער בין הכנסות המשפחה להוצאותיה בחודש ממוצע. פער זה הינו מאזן המשפחה והוא יכול להיות חיובי או שלילי.

המאזן, בין אם הוא חיובי, או שלילי, הוא למעשה הגורם אשר קובע היכן המשפחה נמצאת מבחינה כלכלית.

צמיחה כלכלית

כאשר הפער חיובי, כלומר ההכנסות גדולות מההוצאות, המשפחה נמצאת במציאות של "מעגל צמיחה" מעגל הצמיחה הינו תהליך בו המשפחה צוברת עם הזמן חסכונות ונכסים המביאים להכנסה נוספת המביאה לחסכונות נוספים וכך הלאה.

שחיקה כלכלית

לעומת זאת כאשר המאזן שלילי, כלומר ההוצאות גדולות מההכנסות, המשפחה נמצאת במציאות של "שחיקה כלכלית". שזה תהליך המוכר לרבים, בו מייצרים אוברדרפט בכול חודש, המצטבר לחוב גדול, המביא להלוואה לסגירת החוב, הקטנת הנטו ושוב צבירת אובר. בקיצור, תהליך המביא להתדרדרות כלכלית מסוכנת.

מכאן רואים כי משפחות חייבות לשאוף להיות תמיד במעגל הצמיחה. וכל פעם שמשפחה מוצאת את עצמה במציאות של שחיקה כלכלית עליה לעשות כל מאמץ כדי לעבור למעגל הצמיחה. רמת חייהם של משפחות הנמצאות בשחיקה כלכלית תלך ותקטן ואילו משפחות הנמצאות במעגל הצמיחה רק יעלו את רמת חייהם.

מאזן המשפחה ובחירות נכונות

כדי להגיע למאזן חיובי ולהיות במעגל הצמיחה על המשפחה להחליט החלטות כלכליות נכונות המתיישבות עם ערכי המשפחה. לדעת לוותר על דברים מסוימים ומאידך לא לוותר על דברים אחרים ובלבד שמאזן המשפחה יהיה חיובי בסוף כל חודש.

ניהול תקציב המשפחה הינו למעשה ניהול ערכי המשפחה כלומר: אנו בוחרים את מה שחשוב לנו יותר, ומוותרים על החשוב פחות. אם זה מקום מגורים או חוגים לילדים או נופש בארץ או בחו"ל, ביגוד, מתנות וכל שאר הוצאות הבית הנוספות. הבחירות שאנו עושים בניהול התקציב הם אשר יקבעו אם המאזן יהיה חיובי או שלילי ובמילים אחרות אם המשפחה תהיה בצמיחה כלכלית או שחיקה כלכלית.

לסיכום

כל משפחה חייבת לבנות תקציב כלכלי חיובי שיביא לצמיחה כלכלית, כי האפשרות השנייה אינה באה בחשבון כלל. נכון שיש קשיים ונכון שיש צרכים אבל כל משפחה חייבת להתנהל במאזן חיובי אפילו בפלוס שקל אחד, רק לא להיות בהתנהלות עם מאזן שלילי.

הדרך להגיע להתנהלות חיובית עוברת דרך מיפוי הוצאות המשפחה ובדיקת המאזן. במידה והמאזן שלילי יש לקבל החלטה אמיצה של יציאה ממצב של שחיקה כלכלית ומעבר להתנהלות חיובית. התנהלות שבסופו של דבר תביא את המשפחה למעגל הצמיחה. שם כולנו רוצים להיות.

 

אשמח לקבל תגובות או הערות

כאן בתחתית הפוסט

⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>