השימוש בכרטיס האשראי בתבונה ומניעת מינוס בבנק

Woman in debt

כרטיס האשראי הוא עוד אחד מחידושי העולם "החדש", הכוונה היא כמובן למהפכת המחשוב המאפשרת לנו לרכוש מוצרים באמצעות כרטיס האשראי

ניתן לשלם בבית העסק במעמד הקניה, ניתן לשלם בקניה בטלפון, או באינטרנט, ניתן לקנות בארץ וגם בחו"ל, מה שהופך את כרטיס האשראי לאמצעי התשלום הנוח ביותר עבורנו הלקוחות.

אבל כמו בכל דבר טוב יש גם את הסיכונים.

כפי שאנו מרגישים את הנוחות והקלות הגדולה שבשימוש בכרטיס אשראי גם היצרנים והמשווקים ורשתות השיווק יודעים זאת, ומנצלים את האפשרויות לטובתם, להגדלת המכירות וההכנסות שבסופו של דבר משולמות מכיסי הלקוחות.

לכרטיס האשראי יש יתרונות וחסרונות:

יתרונותיו הגדולים הם גישה לסכומי כסף גבוהים ללא צורך החזקתם פיזית בכיס. וכן תיעוד הפעולות המבצעות באמצעות כרטיס האשראי הוא נוח וברור מאוד, לעומת השימוש במזומן.

חסרונו הגדול של כרטיס האשראי הינו היותו הגורם המרכזי למינוס בבנק אצל רבות מהמשפחות המשתמשים בו, ויכול לגרום להסתבכות כלכלית למשפחה. ריבוי כרטיסי אשראי בידי המשפחה מגדיל את הסיכון לכך.

חווית הקניה בכרטיס אשראי שונה מחוויית הקניה בכסף מזומן. בקניה במזומן אנו חשים את הפרידה מהכסף ואילו בקניה בכרטיס אשראי כמעט ולא. שוני זה מביא לרכישות גדולות יותר בכרטיס האשראי ולא תמיד מוצדקות. בנוסף סכום הקניה נשכח במהירות ולפעמים אין זוכרים כלל את הקניה.

אחת הסכנות הגדולות בשימוש בכרטיס האשראי היא האפשרות לרכישה בתשלומים. ככלל, כאשר מוצגת בפנינו אפשרות של רכישת מוצר בתשלומים אנו יותר ממהרים לבצע את הקניה, לעומת רכישה של אותו מוצר ובאותו סכום במזומן. "הפיתוי" לקניה בכרטיס אשראי ובתשלומים גבוה יותר מאשר קניה במזומן, וישנה סכנה להוצאות גבוהות ומיותרות. הבעיה מחריפה יותר כאשר רוכשים מספר מוצרים בחודש, ואז הסכומים המחויבים נערמים לתשלום גבוה המעיק על תקציב המשפחה.

קניה בתשלומים היא מלכתחילה בעיתית כאשר הקניה אינה מותאמת לתקציב המשפחתי. זה נכון לכל אמצעי התשלום הקיימים ובכרטיס האשראי בפרט.

סכנה נוספת: ישנם חברות אשראי המציעות להמיר את תשלומי הקניה העתידיים להלוואה, זאת ע"י הפיכת התשלומים הלא קבועים הפרוסים לחודשים הקרובים לתשלומים קבועים, נמוכים יותר, ולזמן ארוך יותר. באותו הרגע בו הלקוח מסכים הוא למעשה הופך סדרת תשלומים קבועה ללא ריבית לחוב הנושא ריבית ולא תמיד ריבית שנבדקה מראש ע"י הלקוח.

אם למשפחה יש תכנית כלכלית חודשית, כלומר תקציב מסודר ואין תהליך של צבירת מינוס בכל חודש ניתן להשתמש בכרטיס האשראי בשימוש נבון.

הוצאות קבועות של המשפחה שחוזרות על עצמן מידי חודש ובסכום קבוע, ניתן לשלם בכרטיס אשראי.

קניות מיוחדות שאין דרך אחרת לשלם עבורם והם נמצאים במסגרת התקציב ניתן לבצע בכרטיס אשראי, אך חשוב ביותר לזכור את ההוצאה ולהורידה מהתקציב כאילו שנרכשה במזומן. קניות כאלה אנו רואים בד"כ באינטרנט באתרי קניות למיניהם.

אשמח שתשתפו איך אתם משתמשים בכרטיס האשראי

או את דעתכם על המאמר

אשמח לתגובה כאן בתחתית העמוד

⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓

2 תגובות על השימוש בכרטיס האשראי בתבונה ומניעת מינוס בבנק

 • מאת אבי גרינפלד:‏

  שמוליק . . . נו באמת ,

  משבית שמחות טרחן שכמותך ,

  כ"א . . . כל המרבה הרי זה משובח ,

  שאל את ציון קינן , רקפת רוסק עמינוח שחוגגים בעמלות גזל על משקי הבית ,

  מכובדי – מה שלומך בימים אלה ? ,

  • מאת שמוליק דודיאן:‏

   אבי ידידי היקר,
   הכוח בידיים שלנו!!!
   כל שעלנו לדעת הוא לזהות את המקומות בהם אנו חלשים, להתחזק בהם, ואז גם נרגיש טוב יותר וגם נצפה במסע חיזור מתמשך כדי שנהיה לקוחות שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>