כיצד נתכנן תקציב לרכישת דירה

Life.

Life.

עקב מחירי הדיור הגבוהים זוגות נשואים רבים מוצאים את עצמם גרים בשכירות זמן רב. או מוצאים פתרונות אחרים כגון לגור עם ההורים או כל פתרון יצירתי אחר. מצב זה מחייב הערכות כלכלית מתאימה.

לאחרונה אנו שומעים על תכניות שמנסים לקדם במשרד האוצר ובמשרד השיכון במטרה להוזיל את מחירי הדיור. אולם כל הוזלה שתגיע תדרוש הון עצמי לרכישת דירה, וכן ההוזלה המתוכננת לא תגיע בטווח הקרוב. לכן כדאי למשפחות המתכננות לרכוש דירה בשנים הקרובות, ומחכות להזדמנות הנכונה, לבצע מספר פעולות שיסייעו להן להגיע מוכנים יותר ליום בו ייחתם חוזה רכישת הדירה.

בדיקת המצב הנוכחי

חשוב לבדוק מתי להערתכם תצטרכו את הכסף לרכישת הדירה והיכן מושקע הכסף המיועד לתשלום ההון העצמי הראשוני לרכישת הדירה. כלומר אם הכסף מושקע בשוק ההון יש להשקיעו בתבונה, ושבעת הצורך הכסף יהיה נזיל ולא תגלו ברגע האמת שאין אפשרות למשוך את הכסף.

הערכות מתאימה לרכישת הדירה

בדיקת המצב הכלכלי של המשפחה ע"י רישום ההוצאות וההכנסות ובנית מאזן שיאפשר יצירת חיסכון חודשי וצבירת החיסכון לשימוש בעת רכישת הדירה. לבנית מאזן המשלב בתוכו יצירת חיסכון ניתן להתייעץ עם יועץ לכלכלת המשפחה.

יש להתאים את אפיק ההשקעה לטווח הזמן בו להערכתכם אתם מתכננים לרכוש את הדירה. כלומר אם לפי הערכתכם אתם מתכוננים לרכוש את הדירה בעוד חמש שנים, יתכן שתוכלו לחסוך באפיק המשלב גם מניות, ובעל פוטנציאל תשואה גבוהה יותר, והסכום שיעמוד לרשותכם יגדל לאורך השנים. אולם אם להערכתכם תרכשו דירה בשנתיים הקרובות יש להשקיע את הכסף במסלול סולידי יותר ללא מרכיב תנודתי כגון מניות. בכל מסלול השקעה יש לבדוק את נזילות ההשקעה.

חשוב! לצורך השקעת הכסף הנחסך יש להתייעץ עם יועץ השקעות אובייקטיבי (בעל רישיון) ולהשקיע בתבונה.

התאמת ההוצאות לתקופה

כדאי לדחות רכישות גדולות כמו רכישת רהיטים או חדרי שינה או מוצרים חשמליים ליום בו תכנסו לדירתכם החדשה ולהתאים את הרכישה למקום החדש. חבל לקנות מוצרים יקרים ולגלות אח"כ שהם אינם מתאימים לדירה החדשה שרכשתם. מצד שני חיסכון של סכומי הכסף הגדולים הללו יחסך לרכישת הדירה וההוצאות הנלוות לרכישה כגון שכר טרחת עו"ד, שיפוץ וכד'.

משכנתא

הגעתם ליום הנכסף ואתם רוכשים דירה. במידה והנכם לוקחים משכנתא כדאי להתייעץ עם מומחים בתחום ולהתאים את המשכנתא ליכולות ההחזר שלכם בהווה ובעתיד. בד"כ המשכנתא אינה הלוואה אחת אלא מורכבת ממספר הלוואות ובתנאי ריבית שונים אשר יחד מרכיבים את ההלוואה הגדולה הנחוצה להשלמת הסכום של מחיר הדירה. בעת לקיחת משכנתא הבנק מחייב לערוך ביטוח חיים לשני בני הזוג. ביטוח זה יבטיח לבנק כי חברת הביטוח תחזיר את ההלוואה במקרה מוות של אחד מבני הזוג חו"ח. ישנם כמה סוגי ביטוחי חיים למשכנתא וכדאי להתייעץ עם מומחה בתחום הביטוח (סוכן ביטוח בעל רישיון) להתאמת ביטוח המשכנתא לצורכי הבנק וכך למנוע בזבוז מיותר.

 

אשמח לתגובות והערות

כאן בתחתית הפוסט

⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>