כלכלת המשפחה ורכישת דירה לזוג צעיר

כלכלת המשפחה ורכישת דירה

כלכלת המשפחה ורכישת דירה

מניסיון העבר אנו למדים כי בטווח של שנים, מחירי הדירות עולים גם אם לאורך הדרך יהיו תקופות של ירידת מחירים. כלומר, לאורך זמן מחירי הדירות היו תמיד בעליה. לכן השאיפה לרכישת דירה היא צעד חשוב ומוצדק לכל זוג צעיר כבר מתחילת דרכו.

רכישת דירה צריכה להתבצע בזמן נכון ובסכום נכון לבני הזוג, וזאת כדי לשמור על רמתם הכלכלית ולא לפגוע בעתידם ובהתקדמותם הכלכלית. מהלך לא נכון של רכישת דירה, כלומר בסכום גדול וכניסה להתחייבויות גבוהות, עלול לפגוע בהתקדמות הכלכלית של בני הזוג.

בשנים הראשונות לנישואין יש לשאוף לחסוך סכומים גבוהים. גם אם בני הזוג יחליטו לגור תקופה מסוימת עם ההרים, או שיבחרו לגור בשכירות בדירה זולה, ובלבד שיצליחו לחסוך סכום ניכר, כדי לייצר הון התחלתי גבוה ככל האפשר, ולקיחת משכנתא נמוכה. מידי חודש מומלץ שכ-30 אחוז מסך ההכנסה תועבר לחיסכון, זאת בנוסף לסכומי כסף שכבר קיימים כמו מתנות מהחתונה, או כל סכום אחר.

ברור לחלוטין כי חיסכון משמעותי של עשרות אחוזים מההכנסה המשפחתית גורם לירידה משמעותית ברמת החיים. אולם ירידה זו תהייה נקודת פתיחה טובה ביום שבני הזוג יגיעו למעמד חתימת חוזה לרכישת דירתם הראשונה.

הירידה ברמת החיים בשלב של אחרי החתונה, תיתן נקודת פתיחה טובה יותר בעתיד. כל צבירה של הון עצמי תקטין את המשכנתא ואף תוזיל אותה. ומשכנתא נמוכה היא קרש קפיצה לעתיד כלכלי טוב.

התקופה של טרם הולדת הילדים הינה חלון הזדמנויות לחיסכון וצבירת הון עצמי. לאחר בא הילדים, במזל טוב, יכולת החיסכון מצטמצמת ביותר.

הדרך המומלצת ביותר לרכישת דירה מבלי להיות "משועבדים" או "חנוקים" לבנק היא לשמור על הכללים הבאים:

כאשר מגיעים לשלב של רכישת הדירה מומלץ להתייחס לדירה כצעד ראשון בדרך לרכישת דירת החלומות של בני הזוג ולרכוש אותה בתקציב שישנו. אסור להתפתות להצעותיהם של אנשי מכירות או לקיחת הלוואה נוספת ולא משנה אם הריבית על אותה הלוואה תהייה נמוכה מריביות השוק.

כדי להיות במקום טוב לאחר רכישת הדירה הדבר הטוב ביותר הוא  להיות עם הון עצמי של 40 אחוז משווי הדירה אפילו במחיר של רכישת דירה קטנה יותר. העלויות הנלוות לרכישת הדירה כדוגמת עורך דין, מיסוי, שיפוץ, והוצאות המעבר, חושבו אף הן ולא יחייבו הלוואה נוספת.

ההחזר החודשי עבור המשכנתא לא יעלה על 25 אחוז מהכנסתם של בני הזוג.

החלטה לא נכונה של רכישת דירה גדולה ויקרה עלולה לעכב את ההתקדמות הכלכלית של בני הזוג ואף לסבך אותה.

יש לקחת בחשבון הוצאות עתידיות של הרחבת המשפחה וגידול ילדים הוצאות הנאמדות באלפי שקלים בחודש.

עם הזמן סביר להניח כי תהיינה עליות שכר, וצבירת חיסכון נוסף, ואז ניתן להתקדם לדירה גדולה יותר.

אשמח לשמוע ולקרוא את דעתכם על המאמר

אשמח לתגובה כאן בתחתית העמוד

⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>