שמונת כללי הזהב שיגרמו ליציבות העסק הקטן

מדריך הישרדות לעסק הקטן

בישראל פועלים כ-250,000 עסקים קטנים המופעלים על ידי בעל העסק בלבד. המשמעות היא שכרבע מליון משפחות מבססות את כלכלת המשפחה שלהם על עסק עצמאי המופעל ע"י אחד מראשי המשפחה.

בפוסט זה מובאים שמונה כללי זהב שישמרו על העסק ועל כלכלת משפחה בריאה ואיתנה

  1. עסקים קטניםיש לקבוע הכנסה חודשית קבועה מהעסק לבית. מתייעצים עם רואה החשבון מבררים מה הייתה ההכנסה השנתית נטו מהעסק בשנה שעברה מבררים צפי הכנסות לשנה הנוכחית מורידים סכום שאותו נרצה להשקיע חזרה בעסק, ובנוסף נוריד עוד 10% לאירועים בלתי צפויים. את הסכום שנקבל נחלק ב-12 וזו תהיה ההכנסה החודשית שעמה המשפחה צריכה לתכנן את הוצאותיה.
  2. הפרדה בין חשבון הבנק של הבית לחשבון הבנק של העסק. בהפרדה זו ניתן לראות את המצב הפיננסי של הבית בנפרד ושל העסק בנפרד. ובמקרה של בעיה מסוימת ניתן לזהות ולטפל נקודתית בבעיה שנוצרה.
  3. העברה קבועה של הסכום שנקבע בסעיף מס. 1 בכל חודש ובתאריך קבוע, מחשבון העסק לחשבון הבית. ללא תלות במצב העסק באותו זמן. במידה ויש יותר כסף הוא ישמר לימים שבעסק יחסר כסף וכן להיפך. מידי חצי שנה או שנה לבדוק אם החישוב נכון ואם יש צורך לבצע התאמות.
  4. הפרדה בין הוצאות הבית והעסק. הוצאות ביתיות ישולמו מחשבון הבית והוצאות העסק ישולמו מחשבון העסק. הוצאות שהן גם בבית וגם בעסק ישולמו לפי הכלל של הרוב קובע. לדוגמה: רכב המשמש גם לבית וגם לעסק, אם רוב הנסיעות הינם נסיעות בעסק הוצאות הרכב ישולמו מהעסק, ואם לא ההוצאות ישולמו מחשבון הבית.
  5. לחשוב טוב לפני שמעמיסים הוצאות של הבית על העסק כגון מסעדות, ציוד לבית הספר, וכד' זה מקטין את הנטו ויכול לפגוע בעת בקשת משכנתא או תשלומים המגיעים בעבור מילואים, חופשת לידה, תשלומים מביטוח לאומי וכו'.
  6. כסף מזומן שהתקבל בעסק יש להפקיד בבנק ולא להשאיר בארנק. כי אז ישנה אפשרות שנשתמש בכסף זה לקניה בסופר או בכל מקום אחר. זה לא כסף שכולו שייך לנו אלא רק חלקו. חלקו האחר שייך לרשויות המיסים ולספקים. וזה גם נוגד את כלל מס. 3 המדבר על הכנסת כסף מהעסק לבית.
  7. בעל העסק הוא למעשה העובד בעסק וחובה עליו לדאוג לפנסיה עבור עצמו וכמובן גם לעובדים אם ישנם בעסק. את התשלום לפנסיה מומלץ להעביר מידי חודש ולא ע"י הפקדה חד פעמית בסוף שנה. כאשר מעבירים כל חודש מעבירים סכום קטן יחסית לעומת תשלום אחד גבוה בסוף שנה. קל יותר להתמודד עם סכומים קטנים מאשר סכום אחד גבוה. בנוסף, התשואה בקופת הפנסיה על סכומים בכל חודש גבוהה יותר מהתשואה על סכום חד פעמי בסוף שנה בגלל אפקט הריבית דריבית.
  8. לדאוג לאיתנותה הכלכלית של המשפחה על ידי יצירת רשת ביטחון כלכלית. יש לבדוק מה היא רמת ההכנסה החודשית המינימלית הדרושה למשפחה, והאם ישנן חסכונות שבהן תוכל המשפחה להשתמש בשעת חירום או מקורות כספיים אחרים. למשפחה צריכה להיות יכולת לשרוד שישה חודשים ללא הכנסה, במקרה של משבר כלשהו בעסק כמו מחלה ממושכת, משבר ביטחוני, או שינוי דרמטי בשוק, שיגרום לחסר משמעותי בהכנסה מהעסק. יש להימנע ככל האפשר ממשיכת כספי הפיצויים אף על פי שהם שלכם, משום שמהלך כזה יכול לפגוע דרמטית בקצבת הפנסיה העתידית המגיעה לכם.

אשמח לקבל תגובות או הערות

כאן בתחתית הפוסט

⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓

תגובה אחת על שמונת כללי הזהב שיגרמו ליציבות העסק הקטן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>